Finexa

Relacje z Business breakfast w Totalizatorze Sportowym

27 lutego 2013 kolejny raz spotkaliśmy się w ramach cyklu śniadań biznesowych FINEXA, tym razem po praskiej stronie Warszawy, przy ul. Targowej 25, gdzie od dawna mieści się siedziba Totalizatora Sportowego, czyli spółki organizującej popularne od lat Lotto. Tematem przewodnim była  prezentacja dotycząca zmian strategicznych spółki z perspektywy CFO. Gospodarzem spotkania był Cezary Klimont, który od ubiegłego roku pełni funkcję dyrektora finansowego Totalizatora Sportowego.


Na wstępie Cezary Klimont w krótkim zarysie opowiedział zebranym o historii Totalizatora Sportowego w Polsce ukazując drogę od misji jaką niegdyś miała firma (budowniczy stadionów) do dzisiejszego podejścia jako spółki zapewniającej klientom między innymi wysoki poziom usług z zakresu gier liczbowych i rozrywki, dbając jednocześnie o społeczny charakter swojej działalności. W błyskawicznym tempie przeszliśmy od papierowych kuponów do w pełni zautomatyzowanej kolektury, w oparciu o dużą sieć sprzedaży połączoną zaawansowanym systemem i wyposażoną w terminale. Przy obecnej infrastrukturze mogłoby się wydawać, że jest to samograj. Tak jednak nie jest. Zmiany legislacyjne i nowoczesne technologie, a także – mimo pozycji Totalizatora jako monopolisty ugruntowanej przepisami prawa – działalność konkurencji przejawiająca się w postaci dostępności gier hazardowych on-line i rosnącej liczby firm bukmacherskich, zmuszają do określenia strategicznych kierunków działań. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jakie są plany rozwoju spółki do roku 2016 oraz – co najciekawsze – jak wyglądał proces tworzenia strategii w dość specyficznym środowisku, a także jak wyglądają początki jej wdrożenia, czyli przekładania wysokopoziomowych celów na konkretne działania. Cezary Klimont, który ma background konsultingowy (PWC), opowiedział jak z pomocą przychodzi tu odpowiednie dobranie metodyki projektowej. Usłyszeliśmy m.in. o zastosowaniu zbilansowanej karty wyników, mapie strategii oraz 8-stopniowym modelu wprowadzania zmiany J.P. Kottera, który to model jest preferowanym podejściem do zarządzania zmianą naszego gospodarza. Każdy z poszczególnych kroków można omawiać oddzielnie i poświęcić na to dużo czasu. Cezary Klimont skupił się przede wszystkim na ludzkim aspekcie. Mówił o konieczności uświadomienia w zespole powodów zmian, włączeniu osób w koalicję dotyczącą zmian oraz oddolnym zaangażowaniu w stworzenie projektów oraz ich późniejszą implementacje. Jak podkreślił Cezary Klimont, ważnym aspektem jest pokazywanie quick-wins, czyli krótkoterminowych osiągniętych celach (takim w przypadku Lotto był jeden z nowo wprowadzonych produktów – loteria z ratalną wypłatą wygranej w długim terminie). Dla uczestników interesujące były aspekty finansowe – koszty wdrażania strategii oraz umiejscowienie dyrektora finansowego jako osoby współodpowiedzialnej za realizację wdrożenia strategii.

Uczestnicy dowiedzieli się ponadto jak wygląda struktura przychodów i kosztów Totalizatora oraz w jaki sposób dzielone są pieniądze, które pochodzą z zakupionych zakładów. Skarb Państwa, będący właścicielem Totalizatora, jest obok osób wygrywających, największym beneficjentem działalności Totalizatora. Do Budżetu trafiają środki w formie dopłat do gier, podatków i dywidendy. Dopłaty do gier są formą daniny, która jest pobierana od graczy w cenie losu i bezpośrednio odprowadzana do Skarbu Państwa, nie stanowi przychodu spółki. Środki te są dystrybuowane do Ministerstw Sportu (77%), Kultury (20%) i Zdrowia (3%). Na dopłaty przekazywane jest 60 groszy z 3 PLN zapłaconych za każdy los Lotto. Niewątpliwie ciekawy model “biznesowy” polegający na połączeniu działalności w komercyjnym środowisku z celami zapisanymi w budżecie państwa. Stworzenie oraz wdrożenie strategii zmian jest niewątpliwie olbrzymim wyzwaniem intelektualnym jak i managerskim – trzeba złamać wiele nawyków oraz wymyślić jak w świecie nowych technologii umacniać się na rynku, by nie powtórzyć losu czeskiego narodowego operatora loterii, który został zdominowany przez prywatną konkurencję.


Szereg pytań zadawanych w trakcie prezentacji oraz sesja Q&A jaka nastąpiła po zakończeniu prelekcji spowodowała, że to wyjątkowo ciekawe spotkanie przeciągnęło się znacznie poza planowany czas. Uczestnicy wychodzili zadowoleni, niemal tak jakby opuszczali budynek tuż po odebraniu głównej nagrody, czego oczywiście wszystkim z całego serca życzymy! Na spotkaniu nikt nie zadał jedynie pytania czy Cezary Klimont sam gra w Lotto… Mamy nadzieję, że okazji do zapytania będzie więcej.

Tomasz Wlazło (SG Equipment Leasing), Katarzyna Samojluk (Eli Lilly Polska), Cezary Klimont (Totalizator Sportowy)

Witold Lelental (Super-Pharm), Konrad Kowalczuk (Braster), Piotr Pikula (Financial Services)

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *